Ako vybrať tú najvhodnejšiu baterku?

Spoľahlivé svietidlo je ako dobrý priateľ: každému z nás sa oplatí ju mať, veľa ľuďom už zachránila život, ale spoznať tú pravú nie je len tak. Vy to ale zvládnete!

Najdôležitejšia otázka: Kto a kde bude svietidlo používať?

Zo všetkého najskôr by ste mali mať jasno v tom, pre koho svietidlo vyberáte a ako ju bude používať. Pomôže vám s tým naše základné rozdelenie:

Svietidlo do domácnosti  Vypadol prúd alebo idete na záhradu skontrolovať prístrešok na náradie? Stačí vám drobné nenabíjacie vreckové alebo Príveskové svietidlo čo najmenších rozmerov s jedným režimom svietenia a svetelným tokom do 100 lumenov. Napr. GP Discovery CK12
Svietidlo pre deti Pre deti do tábora vám bude stačiť plastové nenabíjacie svietidlo menších rozmerov s jedným režimom svietenia, pútkom na ruku a odolnosťou proti dažďu a nárazom. 

Napr. EMOS P4702

Svietidlo pre turistiku/outdoor Toto svietidlo budete používať aj v nepriaznivom počasí, preto potrebujete vysokú triedu vodeodolnosti a odolnosti proti úderom. Pokiaľ chcete svietiť na krátku aj dlhú vzdialenosť, oplatí sa priplatiť si za svietidlo s možnosťou zaostrenia svetelného kužeľa, teda fokusom (zoom), a veľkým dosvitom.

Napr. GP Discovery C32

Svietidlo pre prácu Pre prácu v garáži, dielni alebo okolo domu vyberte svietidlo s LED čipom typu COB, ktorá svieti silným svetlom rozptýleným pod širokým uhlom do blízkeho okolia. Tieto svetlá sú nabíjacie, majú magnet pre uchytenie na kovové povrchy, stojan, hák alebo pogumovanú rukoväť.

Napr. EMOS P4532

Profesionálne svietidlo Záchranár, lovec, poľovník alebo vojak potrebuje svietidlo s maximálnou svietivosťou (údaj v lumenoch), odolnosťou proti nárazom aj vode, s viacerými svetelnými režimami a dlhšou dobou svietenia. Okrem nabíjacieho akumulátora alebo batérie by malo svietidlo fungovať aj s nenabíjacími batériami, ktoré vám poslúžia aj v treskúcom mraze.

Napr. GP Design Beam PR57

Hlavné parametre svietidiel alebo Čo znamenajú lumeny?

Výborne, už máte predstavu, akú baterku budete potrebovať. Lenže pri každej vidíte spleť parametrov. Čo znamenajú a ktoré sú dôležité? Poďme sa na to pozrieť.

Hlavné merateľné parametre svietidiel

Tieto parametre vám povedia, ako výkonný model svietidla sa vám dostal do rúk a môžete vďaka nim svietidlá porovnávať.

  • Svietivosť (svetelný tok) - údaj uvádzaný v jednotkách lumen (lm). Vypovedá o množstve svetla, ktoré svietidlo vydáva.

Tip: Čím väčšia hodnota v lm, tým viac svetla budete mať. Zároveň ale platí, že čím viac svetelného toku svietidlo využije, tým kratšiu dobu svietenia zvládne.

  • Dosvit - uvádza sa v metroch a prezradí vám, na akú vzdialenosť svietidlo dosvieti.

Tip: Na hodnotu dosvitu má zásadný vplyv nielen sila čipu (svietivosť v lm), ale aj typ použitého čipu a konštrukcie reflektora. Nie je teda výnimkou alebo chybou, že svietidlo s menšou svietivosťou (napr. 200 lm) má väčší dosvit ako svietidlo s vyššou svietivosťou (napr. 400 lm)

  • Tvar svetelného kužeľa - niekto potrebuje svietiť do diaľky, niekto potrebuje viac svetla v najbližšom okolí.

Tip: To, ako svietidlo svieti v oboch možnostiach, je dané najmä konštrukciou reflektora, možnosťou použitia fokusu (zoomu, možnosti zaostrenia svetelného kužeľa) a typom použitého čipu.

  • Doba svietenia - veľmi dôležitý údaj pre výber správnej svietidla. Pre dobu svietenia je potom kľúčová kapacita a typ použitej batérie.

Tip: Kapacita batérií vo svietidle ide ruka v ruke s jej veľkosťou. Čím je priestor pre batériu väčši, tým dlhšie môže svietidlo svietiť. Oplatí sa zaobstarať svietidlo s viacerými svetelnými režimami. Bude síce svietiť menej, ale o to dlhšiu dobu.

POZOR! Pri nekvalitných svietidlách sa môžete stretnúť s nadhodnotenými údajmi, ktoré v skutočnosti neplatia. Údaje uvádzané pri všetkých svietidlách a čelovkách GP Batteries sú merané podľa medzinárodne uznávanej metodiky ANSI (American National Standards Institute), takže sa môžete spoľahnúť na ich pravdivosť.

Ďalšie dôležité vlastnosti svietidiel

Napájanie svietidiel

  • Nabíjacie svetlá sú ekologickejšie a praktickejšie, obzvlášť pri častom použití.
  • Nenabíjacie sú pri nákupe lacnejšie, ale musíte dokupovať batérie. Oplatia sa, ak budete svietidlo používať občas.

Materiál - väčšinou narazíte na tieto 3 možnosti. Viete, že materiál svietidla ovplyvňuje aj jeho vlastnosti?

  • Plastové svetlá - lacnejšie svietidlá pre nenáročných užívateľov. Sú ľahšie, ale ľahšie sa aj rozbijú a väčšinou nie sú vodeodolné.
  • Kovové svietidlá - svetlá pre náročnejších používateľov. Mávajú kvalitnejšie spracovanie aj úchop svietidla, vyššiu životnosť, nárazuvzdornosť a vodeodolnosť.
  • Pogumované svietidlá - svetlá, ktoré sa lepšie držia a sú odolnejšie voči nečistotám.

Odolnosť - dážď alebo pád môžu svietidlo poškodiť. Preto sa oplatí vybrať baterku, ktorá má určitý stupeň ochrany:

  • Svietidlá odolné proti pádu - pri kvalitnejších svetidlách sa môžete stretnúť so zvýšenou nárazuvzdornosťou uvádzanou v metroch. Čím väčšia hodnota, tým väčšia pravdepodobnosť, že svietidlo prežije občasný pád na zem alebo hrubšie zaobchádzanie.
  • Svietidlá odolné proti oleju - táto vlastnosť je dôležitá najmä pre prácu v dielni.
  • Svietidlá odolné proti vode - spoznáte ich podľa triedy ochrany IP, ktorá má nasledujúcu stupnicu:
Stupeň krytia (Trieda ochrany) Čo trieda znamená 
IP x0 bez ochrany
IP x1 Chránené proti kvapkajúcej vode 1 + 0,5 mm za minútu. Jednotka je umiestnená vo svojej pracovnej polohe a otáča sa okolo vertikálnej osi. Doba skúšky 10 minút.
IP x2 Chránené proti kvapkajúcej vode 3 + 0,5 mm za minútu, Jednotka je testovaná v 4 pozíciách, naklonených o 15 ° od normálnej prevádzkovej polohy. Doba skúšky 2,5 minúty na polohu.
IP x3 Chránené proti vodnej triešti. Voda strieka na prístroj v uhle 60 ° vertikálne, v množstve 10 litrov za minútu a pri tlaku 80-100kN/m2 po dobu najmenej 5 minút.
IP x4 Chránené proti striekajúcej vode. Rovnaké ako pri IP x3, len s rozdielom, že voda strieka vo všetkých uhloch.
IP x5 Chránené proti striekajúcej vode. Voda mieri 6,3 mm tryskou vo všetkých uhloch pri prietoku 12,5 litrov za minútu pri tlaku 30 kN/m2 počas najmenej 3 minúty zo vzdialenosti 3 metre.
IP x6 Chránené proti intenzívne striekajúcej vode. Voda mieri 12,5 mm tryskou vo všetkých uhloch pri prietoku 100 litrov za minútu pri tlaku 100 kN/m2 počas najmenej 3 minúty zo vzdialenosti 3 metre.
IP x7 Chránené proti ponoreniu do vody na 30 minút do hĺbky 1 meter.
IP x8 Chránené proti potopeniu do vody. Zariadenie je schopné nepretržitej potopenie do vody za podmienok, ktoré určia výrobcu zariadenia.
IP x9 Chránené proti striekajúcej vysokotlakovej teplej vode.

Ďalšie vychytávky

Ďalšie vychytávky sa môžu hodiť - či už pri stanovaní, práci alebo profesijnom použití.

  • Fokus (zoom) - možnosť zaostrenia svetelného kužeľa. Môžete prispôsobiť šírku a dĺžku svetelného kužeľa bez nutnosti zmeny intenzity svetla (svietivosti).
  • Voľba režimov svietenia - je užitočná najmä pre svietidlá s vyššou svietivosťou.
  • Pamäť posledného svetelného módu - nemusíte sa zakaždým "preklikávať" k obľúbenému režimu svietenia.
  • Ďalšie farby svetla - napríklad s červeným svetlom si po zhasnutí vaše oči skôr zvyknú na tmu. Existujú aj svietidlá s modrým, zeleným alebo UV svetlom, každé má využitie v konkrétnych profesiách.
  • Multifunkčný vypínač - svietidlo sa ľahšie ovláda, pretože máte viac funkcií na optimálnom mieste.
  • Zámok tlačidiel - chráni baterku proti náhodnému zapnutiu počas prepravy alebo upratovania, a tak máte istotu, že vo chvíli, keď svietidlo potrebujete, nebude vybité.
  • Ochrana proti podbitiu batérií - svietidlo sa automaticky vypne, akonáhle napätie batérie klesne na určitú úroveň. U nabíjacích bateriek tak máte istotu, že batériu vo svietidle budete môcť znova nabiť, a u nenabíjacích svietidiel viete, že je už potrebné batérie vymeniť, aby vám nevytiekli.
  • Napájanie viacerými druhmi batérií - pri nabíjacích svietidiel sa hodí možnosť použiť aj nenabíjacie batérie, zvlášť ak nemáte čas čakať, kým sa svietidlo nabije. Lítiové batérie tiež zaistí spoľahlivé fungovanie aj v mraze.
  • Pozlátené kontakty - vďaka pozláteným kontaktom využijete maximum energie z batérie a nebudete musieť kupovať novú baterku, keď batérie vo svietidle vytečú.
  • LED indikácia stavu batérie/nabíjania - pri nabíjacích svetidlách je užitočné, ak môžete jednoducho zistiť, či je batéria dostatočne nabitá.
  • Rozhranie pre nabíjanie (USB) - oplatí sa vybrať baterku s dobíjacím konektorom typu microUSB alebo USB-C. Takúto baterku môžete nabíjať bežnými nabíjačkami na mobil.
  • Magnet - magnet je bežný najmä pri pracovných svietidilách. Jednoducho si posvietite pri práci tak a tam kde je práve potreba, a pritom budete mať obe ruky voľné.
  • Kovová spona - sponu môžete použiť ako "klip" za opasok alebo za vrecko na oblečení. Pri práci sa hodí inštalatérom, revíznym technikom, praktickým lekárom, opravárom alebo signalistom.

Chcete mať istotu, že vyberiete spoľahlivú a kvalitnú baterku? Mrknite na overené svetidlá GP, pri ktorých sa môžete spoľahnúť na uvádzané parametre.