Prehltnutie už nehrozí alebo koniec nebezpečným nehodám.

 

Gombíkové batérie GP CR2032 sa starajú o bezpečnosť vašej rodiny v zabezpečovacích systémoch, snímačoch alebo prenosnej elektronike, život každý deň uľahčujú v diaľkových ovládaniach (od auta, garážových brán alebo elektrických roliet), elektrických zámkoch na dverách a pod.. Predstavujeme ich špeciálnu edíciu Child Safety Seal, ktorá vďaka inovatívnemu obalu vyvinutom spoločnosťou GP, posúva úroveň bezpečnosti u rodín s malými deťmi ešte o kúsok ďalej.

Okrem bezpečnostných prvkov obalu, sú tieto batérie nabité modernými technológiami. GP CR2032 obsahujú líthium a prevyšujú lacné alkalické „gombíky“ svojim maximálnym výkonom, dvojnásobným napätím (3 V), stabilným za akýchkoľvek extrémnych podmienok, a abnormálne dlhou skladovateľnosťou (10 rokov).

Ako vznikajú nehody s gombíkovými batériami?

Prípadov, kedy dieťa prehltne gombíkovú batériu, nie je každým rokom na Slovensku práve málo. Podľa štatistík k takýmto nehodám dochádza u detí do veku 4 rokov. Následky takéhoto činu pritom môžu byť veľmi závažné. Najčastejšia situácia, pri ktorých hrozí prehltnutie gombíkovej batérie malým dieťaťom je vybratie batérie dieťaťom priamo zo zariadenia (62 % prípadov), nájdenie voľne ležiacej batérie (30 % prípadov) a vybratie batérie z obalu (8 %).

Zvláštnu pozornosť je dobré venovať batériám s priemerom nad 16 mm, pretože pri nich je vyššia pravdepodobnosť, že pri prehltnutí uviaznu v pažeráku. U líthiových batérií je riziko o niečo vyššie, keďže ich napätie má väčší rozsah. Ak dôjde k uviaznutiu, môže medzi batériou a tkanivovým mokom v pažeráku začať vznikať elektrický prúd. To je veľmi nebezpečné a je nutný urgentný medicínsky zákrok.

Tráviacim traktom prejde batéria väčšinou prirodzene, bez toho  aby uškodila. Veľká časť potom končí v žalúdku, odkiaľ ju lekári musia odstrániť endoskopicky - ponechané batérie by mohli časom rozleptať sliznicu žalúdku. Môže sa však stať, že po použití tieto drobné batérie uviaznu v pažeráku. To môže byť veľmi nebezpečné a v najhoršom prípade i smrteľné. Preto je v týchto prípadoch indikovaná urgentná, tj. okamžitá endoskopia, teda endoskopia bez prípravy dieťaťa, ktorá môže život zachrániť.

Child Safety Seal – dve úrovne ochrany vašich detí!

Inovatívny obal

Vďaka špeciálne navrhnutému obalu nebudú mať malé detské ručičky šancu batériu GP z obalu bez pomoci rodičov vybrať. Obal je konštruovaný tak, aby k jeho otvoreniu bolo nutné využiť nožnice.

Istiaca nálepka

Aby ani po vybratí batérie z obalu nedošlo k nechcenej nehode, prikladá spoločnosť GP sadu samolepiek, ktorými je možné fixovať batériu v zariadení, v ktorom je používaná. Jej odlepenie malé deti nemajú šancu zvládnuť.

 

 

Ako postupovať, pokiaľ dieťa prehltne gombíkovú batériu?

  • V prípade prehltnutia batérie okamžite vyhľadajte lekársku pomoc na pohotovosti.
  • Nedovoľte dieťaťu jesť ani piť, pokiaľ sa prítomnosť batérie nevylúči RTG vyšetrením. Výnimkou je podávanie medu. V prípade podozrenia na prehltnutie batérie sa odporúča podať 2 lyžičky medu, ich podanie opakovať približne každých 10 minút. Odchod na pohotovosť však neodkladajte, aby ste med obstarali, ani ho nedávajte deťom mladším 12 mesiacov.
  • Nevyvolávajte zvracanie.
  • Ak máte spotrebič, v ktorom batéria bola, alebo originálny obal výrobku, vezmite ho so sebou, aby ste lekárom umožnili identifikovať typ batérie a jej chemické zloženie.

Viac informácií o problematike bezpečnosti gombíkových batérií nájdete tu: https://buttonbatteryingestion.com/en/